سیستم تصفیه آب

تصفیه آب اسمز معکوس

اسمز به عنوان پدیده و فرآیندی بسیار مهم در طبیعت است و این فرآیند زمانی رخ می دهد که یک محلول غلیظ در مجاورت یک محلول رقیق قرار می گیرد. به عنوان مثال اگر دو محلول آب نمک که یکی از آنها غلیظ و دیگری رقیق می باشد را از یکدیگر جدا نمایید، نمک تمایل دارد که از غشا عبور نموده و به سمت محلول رقیق حرکت کند و همچنین آب نیز تمایل دارد که از قسمت رقیق به سمت غلیظ عبور کند.

غشا نیمه تراوا به عنوان یک صافی، اجازه عبور آب از داخل منافذ خود را می دهد ولی مانع عبور املاح، مواد محلول، مواد بیماری زا و باکتری ها می گردد. غشا نیمه تراوا همانند پنجره ای عمل می کند که اجازه عبور هوا را می دهد ولی از ورود سایر مواد به داخل جلوگیری می نماید.

systemro2

اسمز معکوس (Reverse Osmosis)، بر خلاف فرآیند طبیعی اسمز عمل نموده و با استفاده از وجود فشار زیاد جهت غلبه بر فشار طبیعی اسمزی باعث ایجاد جریان عبور آب از ممبران می گردد. برای همین منظور نیاز به فشار بسیار بالایی به جهت عبور آب از غشا نیمه تراوا و نمک زدایی آن می باشد. تصویری که در زیر مشاهده می کنید مربوط به فرآیند اسمز و اسمز معکوس می باشد که می توان تفاوت را براحتی ملاحظه نمود.

تصفیه آب به روش اسمز معکوس        

اصول فرآیند تصفیه آب با استفاده از روش اسمز معکوس، بصورت افزایش فشار در جریان آب خام ورودی به جهت غلبه بر فشار اسمز بصورت معمول و عبور  آن از غشا نیمه تراوا می باشد. بدین صورت که ابتدا آب خام ورودی به دو جریان ۱ –  آب با املاح بسیار پایین و  ۲- آب غلیظ با املاح بسیار بالا تقسیم می گردد.

تا زمانیکه که فشار وارده به آب خام ورودی به اندازه ای باشد که بر فشار اسمزی معمول غلبه نماید، آب خالص از غشا نیمه تراوا عبور نموده و مواد محلول در پشت غشا باقی خواهد ماند و وارد جریان غلیظ می گردد.

systemro

جریان غلیظ را می توان نمود و یا مجدداً به جهت استفاده به عنوان آب خام به سیستم برگشت داد. جریان آب رد شده از غشا که به عنوان آب شیرین استفاده می گردد، بین ۹۵ تا ۹۹% املاح خود را با این روش از دست می دهد.
باید به این نکته توجه داشته باشید که در فرآیند اسمر معکوس می بایست از روش فیلتراسیون متقاطع (Cross Filtration) استفاده نمود. باید توجه داشته باشید که استفاده از فیلتراسیون طبیعی منجر به گرفتگی غشا گردیده و همچنین، عبور مواد جامد از غشا می گردد.

به جهت ممانعت از گرفتگی غشا، عبور جریان آب غلیظ از روی غشا با جریان آشفته بسیار موثر خواهد بود

عمده ترین کاربرد دستگاه های آب شیرین کن عبارتند از :

–      تهیه و تولید آب شرب از آب های شور (مصارف شرب)

 • تهیه و تولید آب مورد نیاز جهت رشد سریع دام وطیور
 • تامین و تولید آب مناسب جهت رشد چشمگیر گیاهان و مصارف کشاورزی
 • تامین و تولید آب فرایندی کارخانه های داروسازی و لوازم آرایش
 • تولید آب مصرفی نیروگاه های بخار و سیکل ترکیبی
 • تامین و تولید آب دیگ های بخار ،  سیستم های برودتی و مبدل های حرارتی
 • تامین و تولید آب دستگاه های دیالیز بیمارستانها
 • بازیافت پساب های صنعتی

systemro3

پکیج های تصفیه آب صنعتی شرکت آب ناب پیشرو  در ظرفیت های آب خام ورودی بین ۵ تا ۲۰۰۰ متر مکعب به ۳ دسته تقسیم می شود:

 • تصفیه آب چاه (Brakish Well Water) تصفیه آب ورودی تا میزان TDS = 4000 ppm
 • تصفیه آب شور سطحی (Brakish Surface Water) تصفیه آب ورودی تا میزان TDS = 12000 ppm
 • تصفیه آب دریا (Sea Water) تصفیه آب ورودی تا میزان
 • تصفیه آب دریا (Sea Water) که قادر به تصفیه آب خام ورودی با TDS  تا ۳۵٫۰۰۰ppm می باشد.

شرکت آب ناب پیشرو به عنوان یکی از تولیدکنندگان با سابقه در صنعت آب و فاضلاب در کشور آماده تامین قطعات و تولید انواع آب شیرین کن به روش RO (اسمز معکوس) برای استفاده در کارخانجات، پالایشگاه ها و غیره می باشد